Czy można przedawkować witaminę D?
25 października 2017O witaminach najczęściej wiemy tyle, że potrzebujemy ich do sprawnego funkcjonowania organizmu, do tego, aby mieć dobre samopoczucie oraz żeby wszystko prawidłowo działało. Aby tak było musimy odpowiednio się odżywiać, a w razie okresu, kiedy grozi nam niedobór któryś z nich, konieczne jest zażywanie odpowiednich suplementów diety i preparatów witaminowych. Tak jest na przykład z zimą oraz niedoborem witaminy D, produkowanej podczas ekspozycji na światło słoneczne. W okresie zimowym trzeba ją po prostu dostarczać organizmowi w postaci tabletek. Czy jednak można w tej kwestii przesadzić i jakie mogą być konsekwencje?
Uważaj na ilość
Z przedawkowaniem będziemy mieli do czynienia po przyjęciu czterokrotnej dawki witamin niż ta zalecana. O ile na niedobór tej witaminy wystarczy dwudziestominutowy spacer po słońcu, tak w okresie od wczesnej jesieni do wczesnej wiosny musimy posiłkować się sztucznymi preparatami witaminowo-mineralnymi, których przedawkowanie może być nieprzyjemne w skutkach.
Najczęściej pojawiające się objawy przedawkowania
Wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi wzmożone pragnienie przy jednoczesnej utracie apetytu, ale także swędzenie skory, biegunka oraz wymioty, częstomocz, nadmierne pocenie się, odczuwanie mocnych bólów głowy oraz oczu, a także osłabienie organizmu czy nudności. Na skutek przedawkowania w wapń odkłada się w najważniejszych tkankach organizmu, takich jak serce, ale tez nerki czy w tętnicach. Efektem może być zaburzenie ich prawidłowej pracy.
Chyba zdecydowanie gorszy jest niedobór niż przedawkowanie, przecież nie przedawkowujesz witamin nagminnie.
I w sumie nie wiadomo – brać li te witaminy, czy też nie brać.