Jak prawidłowo stosować penicylinę?

Penicylina jest jednym z najpopularniejszych antybiotyków o szerokim spektrum działania. Jest niesamowita również dlatego, że była pierwszym na świecie antybiotykiem. Działa bakteriobójczo, dlatego najchętniej jest stosowana w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych. Jej pojawienie się na rynku medycznym zrewolucjonizowała w ogóle podejście do chorób, na które chwile wcześniej umierały miliony ludzi. Czy jednak każdy może stosować ten antybiotyk i jakie są jego skutki uboczne, o których naprawdę rzadko się mówi?

Kiedy stosować penicylinę?

Ów antybiotyk ma bardzo uniwersalne zastosowanie, a więc może być wykorzystywana w przypadku zachorowania zarówno na bakteryjne zapalenie wsierdzia, kiłę, rzeżączkę, błonicę, ale także w profilaktyce choroby reumatycznej, po porodzie, po zabiegach chirurgicznych, kiedy pojawiają się jakiekolwiek powikłania, w zakażeniach paciorkowcem. Penicylina jest również mało toksyczna dla organizmu, dlatego może ją stosować w zasadzie większość pacjentów. Charakteryzuje się też dobrą penetracją do narządów oraz tkanek, przyspieszając łagodzenie stanu zapalnego.

Jakie są przeciwwskazania?

Szczególną ostrożność należy zachować ze stosowaniem penicyliny u osób chorujących na choroby alergiczne oraz na astmę oskrzelową, a także u pacjentów z niewydolnością nerek lub serca lub u osób przyjmujących leki moczopędne oraz zawierające potas. Stosowanie penicyliny może również wpływać na układ odpornościowy, dając gorączkę, bóle stawów, obrzęki czy wykwity skórne, a nawet rodzaj nadkażeń drożdżakami czy dreszcze.