Smog — czym jest i jak z nim walczyć?

Smog — czym jest i jak z nim walczyć?

3 listopada 2022 0 przez EMCARE.PL

Od kilku lat, szczególnie w tzw. okresie grzewczym, popularnym tematem w Polsce jest smog. Od września do marca pojawia się regularnie w każdym portalu informacyjnym. Ale czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, jakie działania człowieka przyczyniają się do jego powstania w największym stopniu? I najważniejsze – jak możemy zapobiegać smogowi?

Czym jest smog?

Wysokie stężenie zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu, mogą to być pyły i gazy – tak w skrócie możemy opisać smog. Sama nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła).

Musimy pamiętać, że na smog to mieszanina różnych zanieczyszczeń a w jego składzie znajdziemy:

·          PM 2,5 – pył o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, który ze względu na mały rozmiar może przenikać z płuc do krwi. Cząsteczki PM 2,5 mogą łączyć się z toksycznymi substancjami i „podróżować” razem z nimi. Pył powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych, kaszel, duszności.

·          PM 10 – jego drobinki mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. Podobnie jak PM 2,5 do cząsteczek przyłączają się inne substancje trujące, które następnie osadzają się w płucach i oskrzelach.

·          SO2 – dwutlenek siarki jest przezroczystym gazem, który ma drażniący, ostry zapach. To właśnie on jest odpowiedzialny za powstawanie kwaśnych deszczy.

·          C6H6 – benzen jest substancją silnie toksyczną i rakotwórczą. Wchodzi m.in. w skład benzyny ale przyjmuje się, że w smogu największy udział mają związki benzenu pochodzące ze spalania paliw stałych (węgla).

·          NO2 – dwutlenek azotu ma właściwości silnie toksyczne zarówno dla nas, jak i dla planety. Podrażnia drogi oddechowe i osłabia odporność. Odpowiada za tworzenie dziury ozonowej.

·          WWA – wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne znajdziemy również w samochodowych spalinach i dymie papierosowym. Jest to substancja rakotwórcza.

W Polsce smog składa się przede wszystkim z PM10 i PM2,5, a także z SO2 i NO2.

Jak powstaje smog?

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa się w okresie od września do marca. Najbardziej sprzyjającymi warunkami dla smogu jest zimna, bezwietrzna pogoda i brak opadów. Wtedy to nagromadzają się szkodliwe substancje pochodzące ze spalin z aut, dymu z palenia w piecach węglem oraz odpadów gazowych z fabryk. Duże stężenie toksycznych gazów i pyłów znacząco zwiększa poziom smogu.

W dni, gdy doświadczamy dużego zanieczyszczenia powietrza, możemy zauważyć, że staje się ono „szare”, coś w rodzaju mgły, ale także możemy czuć nieprzyjemny, duszący zapach.

Kto odpowiada za smog?

W Polsce oddychamy powietrzem o bardzo złej jakości – jednej z najgorszych w Unii Europejskiej. W rankingu 50 europejskich miast, które mają najgorszą jakość powietrza aż 36 to polskie miasta!1 W trakcie sezonu grzewczego w niektórych miejscowościach w Polsce normy pyłów PM2,5 i PM10 są przekroczone o nawet 3000%.

Nasuwa się pytanie – co powoduje najwięcej zanieczyszczeń powietrza?

1.      56% – emisja spalin pochodząca z domowych pieców, gdzie spalany jest węgiel2.

2.      17% – przemysł zwłaszcza paliwowy, energetyczny, chemiczny i spożywczy3.

3.      13% – transport drogowy4.

Jak bada się poziom smogu?

Zanieczyszczenie powietrza jest niewidoczne. Kiedy osiąga bardzo wysoki poziom, możemy zauważyć go w postaci wcześniej wspomnianej już mgły. Jak więc można zbadać coś, co nie jest do końca widoczne?

W Polsce za badanie jakości powietrza odpowiada Inspekcja Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Posiada sieć stacji pomiarowych, głównie w większych miastach, które na bieżąco monitorują stężenie najważniejszych zanieczyszczeń. Wyniki pomiarów możemy odczytać na stronie GIOŚ lub w aplikacji mobilnej <<Jakość powietrza w Polsce>>. Urządzenia pomiarowe z oczywistych względów nie mogą być jednak zlokalizowane w każdym miejscu, dlatego do oceny stanu powietrza używa się również specjalistycznych modeli. Wraz ze wzrastającą świadomością obywateli, coraz częściej też  słyszymy o różnego rodzaju inicjatywach prywatnych lub społecznych polegających na montażu mobilnych stacji diagnostycznych, lub innych rozwiązań pomiarowych oferowanych przez prywatne firmy” – opowiada Przemysław Lewicki z firmy Lemitor Ochrona Środowiska.

Jakie są skutki smogu?

Smog nazywany jest cichym zabójcą, co jest określeniem słusznym, bo przyczynia się w Polsce do przedwczesnych zgonów od 30 do 46 tysięcy osób rocznie!

Jak smog wpływa na zdrowie? Pierwsze, o czym pomyślimy, kiedy mówimy o skutkach wdychania zanieczyszczonego powietrza, to niszczące działanie dla płuc i górnych dróg oddechowych. Długotrwałe skutki to m.in. astma, alergie, przewlekłe zapalenie oskrzeli i niewydolność oddechowa. Fatalna jakość powietrza odbija się również na układzie krążenia, co wiążę się ze wzrostem ciśnienia tętniczego, zaburzeniami rytmu serca oraz chorobami sercowo-naczyniowymi (udar mózgu, zawał serca).

Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, ponieważ wdychane toksyczne substancje dostają się do organizmu matki, a następnie przez krew do płodu. Smog zagraża także osobom chorującym na schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby starsze.

Jak walczyć ze smogiem?

Obawiasz się skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz chcesz, aby Twoi bliscy nie musieli żyć w miejscu, w którym jest wysoki poziom smogu? Chcesz coś zrobić, ale nie wiesz, co ma wpływ na zmianę tego stanu?

Co może zrobić osoba prywatna, aby walczyć ze smogiem?

1.      Ogranicz jazdę samochodem, a zamiast tego wybierz komunikację miejską. Dzięki temu zmniejszysz produkcję spalin.

2.      Jeśli musisz jeździć autem, bo w Twoim miejscu zamieszkania nie ma odpowiedniego połączenia, to spróbuj jeździć z kilkoma osobami – to tzw. carpooling. Może kolega z pracy mieszka w pobliżu i możecie jechać razem?

3.      Przyjrzyj się temu, w jaki sposób ogrzewasz dom, mieszkanie. Jeśli palisz w piecu, to może czas na jego wymianę? W miastach działają programy dofinansowań ich wymiany lub zakupu fotowoltaiki.

4.      Nie możesz pozwolić sobie na zrezygnowanie z pieca? Pod żadnym pozorem nie spalaj tworzyw sztucznych, śmieci i opału o niskiej jakości.

5.      Monitoruj jakość powietrza, a kiedy jest ona fatalna, to postaraj się ograniczyć aktywność na dworze.

6.      Korzystaj z maseczek antysmogowych i oczyszczaczy powietrza.

Jak firma może zapobiegać smogowi?

1.      Inwestuj w odnawialne źródła energii.

2.      Kiedy nie możesz sam wytwarzać prądu, to korzystaj z tego, który pochodzi z ekologicznych źródeł np. panelów fotowoltaicznych lub wiatraków.

3.      Przeprowadź termomodernizację budynku.

4.      Postaw na zieleń! Zamiast budować wielkie połacie betonu,  zasadź drzewa, krzewy.

5.      W przestrzeni biurowej zamontuj oczyszczacze powietrza.

Firma ma większe możliwości w walce ze smogiem. Każde przedsiębiorstwo może zlecić wykonanie pomiarów jakości powietrza, ale także analizę tego, ile zanieczyszczeń produkuje. Działalność biznesowa kieruje się jednak swoimi prawami i przy podejmowaniu każdej decyzji kluczowy jest rachunek zysków i strat, jakie wiążą się z podjętą decyzją. Świadome działania proekologiczne mogą jednak iść w parze z wymiernymi zyskami i ważne, aby mieć tego świadomość, również przy prowadzeniu biznesu” — mówi Przemysław Lewicki z firmy Lemitor Ochrona Środowiska.

Aby walka ze smogiem była realna, to jak najwięcej osób musi być świadomych tego, jak wpływa on na człowieka i sam proces oddychania powietrzem, które zawiera toksyczne pyły lub gazy. Czy walka ze smogiem jest trudna? Tak i to bardzo, ale nie powinnyśmy przez to tracić nadziei. Nawet najmniejsze decyzje mogą wpłynąć na środowisko, a w tym na nasze zdrowie i są niezwykle ważne dla populacji i środowiska naturalnego.

Bibliografia:

  1. Źródło:
  • https://airly.org/pl/najbardziej-zanieczyszczone-miasta-swiata-smogowi-liderzy/
  • Źródło: https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poradnik/pokonaj-smog/co-to-jest-smog-i-jak-powstaje-sprawdz-czy-urzadzenia-grzewcze-moga-sie-przyczynic-do-jego-produkcji/
  • J.w.
  • J.w.

Branża medyczna w Polsce

Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.

Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.

W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.

Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.

W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.

Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.

Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.

Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.

Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.

Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.

Dzięki pandemii koronawirusa branża medyczna ogromnie zyskała na znaczeniu. Można powiedzieć, że sektor ten świetnie wykorzystał szansę, która się przed nim w tej niezwykle trudnej sytuacji pojawiła. To jednak nie koniec. Dziś przed branżą medyczną roztaczają się obecnie fantastyczne perspektywy. Sektor ten jest obecnie w fazie poważnych przemian, w coraz większym stopniu pojawiają się w jego ramach innowacje produktowe czy nowe technologie, co oczywiście jest bardzo korzystne dla inwestorów.

Wiele rozwiązań, które w czasie pandemii COVID-19 weszły na stałe do głównego nurtu w świecie medycyny, takich jak choćby teleporady, będą cały czas się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu. Firmy dostarczające na rynek takie innowacyjne rozwiązania dla branży ochrony zdrowia mają zatem szansę na wysoki i stabilny wzrost w przyszłości.

Co więcej, nie wolno zapominać, że medycyna jest branżą, której potrzebuje każdy człowiek – bez względu na to, gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci i jaki zawód wykonuje. Ten aspekt nigdy się nie zmieni i z tego powodu branża medyczna po prostu musi się ciągle rozwijać – zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.